game internet mobile technologie

Ghost wkrótce nawiedzi blogerów

Powstaje nowy startup targetujący blogerów. Platforma o nazwie „Ghost” ma stanowić konkurencję m.in. dla WordPress’a, który, zdaniem autora startupu, przez swój dynamiczny rozwój stał się zbyt skomplikowany dla przeciętnego zjadacza chleba.

Teoria wydaje się być odrobinę naciągana, bo przy obecnej ilości przewodników dostępnych m.in. na YouTube, WordPress do specjalnie skomplikowanych nie należy. Niemniej, Open Source’owy projekt Johna O’Nolan’a cieszy się ogromną popularnością i zmierza w kierunku uzyskania £250,000 poprzez serwis Kickstarter. Nagrodą dla wszystkich wspierających ma być roczny darmowy hosting w nowym środowisku.

ghost

Filozofia przyświecająca Ghostowi jest bardzo logiczna: w czasie, gdy WordPress z platformy dla blogerów przerodził się w pełne środowisko webowe, Ghost skierowany jest wyłącznie do piszących. Ma być prosty, klarowny i banalnie łatwy w użyciu. Przy tym ma oferować szeroką gamę pluginów i themów. WooThemes i Envato już zapowiedziały chęć współpracy ze startupem.

O’Nolan pracował przy platformie WordPress od 2005 do 2011 roku. W tym czasie był odpowiedzialny za projektowanie UI, czyli dokładnie tego elementu, z którym chce konkurować Ghostem.

Sam projekt zaczął się od postu na blogu O’Nolana gdybającego sobie o stworzeniu wersji WordPressa tylko dla blogerów, pomijając komercyjne zastosowania platformy. Post spotkał się z ogromnym uznaniem ze strony społeczności piszących.

- Ghost jest w pełni non-profit. Fundusze będą co prawda generowane przez usługę hostingu, jednak będą w pełni przeznaczane na rozwój projektu. Nie będziemy dystrybuowali ich pomiędzy udziałowcami, ponieważ nie planujemy ich istnienia. (…) Dosłownie: nie będziemy posiadali niczego, co mogłoby kupić Yahoo! – oświadczył O’Nolan po przejęciu serwisu Tumblr przez Yahoo za kwotę $1.1 miliona.

Projekt kierowany jest również do developerów pluginów – pojawiły się darmowe lekcje Node.js dla PHP’owców chcących nauczyć się nowego środowiska. Z czasem będą oni mogli sprzedawać swoje skrypty wraz z themami w tworzonym Open Ghost Marketplace. No właśnie – Ghost będzie pierwszą platformą blogerską opartą o Node.js.

Osobiście nie mogę się doczekać – system wygląda bardzo świeżo i nowocześnie. Na pewno spodoba się młodym blogerom oraz estetom, których CMS WordPress’a kłuje w oczy. Ghost będzie oferował zarówno opcję hostingu, jak i możliwość zainstalowania platformy na własnym serwerze.

Chcecie wesprzeć projekt O’Nolana? Zapraszam na Kickstartera!

Jakub Oszczepalinski / 27 maja 2013

blog comments powered by Disqus