game internet mobile technologie

Mac Pro – zachwyt i zdumienie

Nikt nie potrafi wywołać tyle emocji co Apple nowymi produktami. Opinie są jak zawsze skrajne, jakoś nie zauważyłem wyważonych opinii. Na pewno wszyscy jesteśmy zaskoczeni i nowym wyglądem (kosmicznym) jak i możliwościami nowej propozycji dla profesjonalistów.

Mówiąc kolokwialnie – Apple pojechało z designem nowej maszyny. Nikt z swoimi przypuszczeniami nawet się nie zbliżył do tego co zostało zaprezentowane. Kosmiczny odlot! Porównywany jest do gwiezdnych wojen (ilość memów jest gigantyczna) skrzyżowanych z TRONem (podświetlane porty po wykryciu ruchu). Ma formę cylindra o średnicy 16,75 cm i wysokości 25,15 cm, w którego wnętrzu umieszczono na 3 płaszczyznach procesor Intel Xeon E5 stworzony w najnowszej architekturze Intel Haswell z maksymalnie 12 rdzeniami oraz dwa układy graficzne AMD FirePro

mac_pro_new

Nowa propozycja Apple ma sześć portów Thunderbolt 2, cztery porty USB3, dwa porty ethernet oraz wyjście HDMI. Dzięki procesorom graficznym od AMD Mac Pro może obsługiwać aż 3 ekrany o rozdzielczości 4K. Maszyna została wyposażona w pamięć RAM DDR3 o częstotliwości taktowania 1866 MHz.

Nowością jest też zamontowanie, zamiast tradycyjnych dysków twardych lub SSD, pamięci Flash bazująca na nowej generacji PCI Express. Dało to gigantyczne transfery na poziomie do 1250 MB/s, i mimo kontrowersji związanych z wlutowywaniem takich elementów jak dyski w tym wypadku jest usprawiedliwione.

Dyski i magistrale łączące je są od dawna wąskim gardłem każdej wydajnej maszyny. W tym wypadku założono że zewnętrzne dyski podłączane przez Thunderbolt 2 będą wystarczającą rekompensatą braku możliwości rozszerzania tego elementu wyposażenia.

mac_pro_2013_03-100041172-orig

Zgodnie z przypuszczeniami Mac Pro jest montowany w fabryce w stanach, zgodnie z nową polityką firmy.

Nie da się też nie odnieść do modelu z roku 2000 – Power Mac G4 Cube który moim skromnym zdaniem był bliski ideałowi. Pomysł i zasada działania ta sama. Wygląd równie kosmiczny i innowacyjny teraz jak i 13 lat temu.

Powermac_G4_Cube

Moje obawy budzi jedynie konstrukcja wentylacji którą raz Apple już próbowało wdrożyć – konstrukcja Mac Cube miała jedną poważną wadę – właśnie wentylację. Komputery Cube były często przykrywane np papierami i w związku z brakiem cyrkulacji po prostu przegrzewały się. I miały jeszcze jedną bardzo poważną wadę … były koszmarnie drogie.

Michał Galubiński / 11 czerwca 2013

blog comments powered by Disqus